Każdy z nas marzy o tym, aby móc pochwalić się zdrowymi i pełnymi blasku włosami. Niestety nadmierne wypadanie włosów to bardzo powszechny problem w dzisiejszych czasach, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć jest to proces bezbolesny, może być bardzo stresującym doświadczeniem, którego dokuczliwe skutki mogą mieć niewyobrażalnie duży wpływ na codzienne życie. Ludzie, których dotyka ten problem, często czują się bezradni i zdezorientowani. Stosują wiele produktów, które mają na celu pomoc w walce z nadmiernym wypadaniem, ale jednocześnie ciągle poszukują naturalnych rozwiązań problemu. Wielu ludzi myśli o zapobieganiu wypadaniu włosów dopiero gdy straci ich już za dużo. Dlatego jeśli nadmierna utrata włosów jest długotrwała, to zawsze najlepiej skontaktować się ze specjalistą – trychologiem i zasięgnąć jego rady. Im wcześniej zostaną podjęte działania w walce z wypadaniem włosów, zarówno obciążenie emocjonalne i finansowe jest mniejsze. Niezaprzeczalnie prostsze jest przeciwdziałanie utracie włosów niż proces ich leczenia. Poniżej prezentujemy klika sposobów pomocnych w powstrzymywaniu wypadania włosów.
Zadbaj o swoje włosy
Nie ma stuprocentowej gwarancji, ze uda się powstrzymać nadmierne wypadanie włosów uwarunkowane genetycznie lub to spowodowane czynnikami znajdującymi się poza kontrolą. Jednakże można postarać się z jak najwiekszą siłą wspierać wzrost włosa na wszystkich etapach, aby w jak największym stopniu spotęgować jego szanse na długotrwały porost i wtedy nie opuści głowy szybciej niż powinien. Niezmiernie ważną rolę pełni właściwa pielęgnacja:
– Nie narażaj włosów na częste, regularne ogrzewanie i suszenie. Ciepło osłabia strukturę włosa, a obietnice miękkości i blasku włosów po przejściu zabiegów z udziałem wysokiej temperatury, to zazwyczaj tylko marketingowe sztuczki. Ogrzewanie i suszenie włosów powoduje, że stają się kruche i słabe. Staraj się zatem minimalizować użycie suszarki do włosów, lokówki, prostownicy i ilość zabiegów chemicznych, a włosy pozostaną z Tobą na dłużej. Uważaj także aby nie sparzyć skóry głowy, bo może to skutkować trwałym uszkodzeniem mieszków włosowych. Najlepszym wyborem pozostaje więc naturalne suszenie włosów.
– farbuj włosy w dłuższych odstępach czasu. Zmiana koloru włosów powinna następować nie częściej niż co 6 do 8 tygodni. Zamiast koloryzacji włosów na calej ich długości, wypróbuj farbowanie samych odrostów. Jeśli Twoje włosy zyskują szare zabarwienie, to dużo lepszym rozwiązanim jest pozostawienie ich z tą barwą. Pomimo że to może sprawiać, iż wydajesz się dużo starszym niż jesteś, to i tak nadal pozostaje lepszym rozwiązaniem niż brak włosów.
Myj włosy prawidłowo
Włosy należy myć regularnie z użyciem łagodnego szamponu. Podczas zabiegu należy obchodzic się z nimi delikatnie. Mycie włosów także stanowi część procesu zapobiegania wypadaniu włosów, ponieważ pomaga utrzymać skórę głowy w czystości (m.in. zmniejsza ryzyko infekcji). Oto kilka rad pomocnych przy prawidłowym myciu włosów:
– należy unikać szczotkowania mokrych włosów. Zazwyczaj powoduje to wyrywanie włosów, które ciągle jeszcze rosną. Jeśli już koniecznie trzeba rozczesać mokre włosy, użyj szczotki lub grzebienia o bardzo dużym rozstawieniu zębów. Bardzo dobry sposób to przeczesywanie włosów palcami. Zbyt częste sczczotkowanie przyczynia się do zwiększenia liczby uszkodzeń i strat.
– po umyciu nie wycieraj włosów ręcznikiem intensywnie. To także prowadzi do uszkodzenia struktury włosa.
Jedz zdrowo
Dostarczanie organizmowi kluczowych składników odżywczych to prote i rozsądne podejście do utrzymania zdrowej skóry głowy i włosów w jak najlepszym stanie. Jeśli masz zdrowe ciało, to dużo bradziej prawdopodobne, że będziesz miał także zdrowe włosy. Stosowanie zbilansowanej diety pełnej warzyw i owoców w znacznym stopniu spowalania wypadanie włosów. Oto wymogi odżywcze, które mogą być pomocne w zapobieganiu i minimalizowaniu utraty włosów:
– dieta bogata w żelazo. Dobrym źródłem tego pierwiastka są: wątroba cielęca, włowoina, wieprzowina, ryby, zielone warzywa, fasola, nasiona dyni. Szczególną uwagę na utrzymanie prawidłowej zawartości żelaza w organizmie powinni zwracać wegetarianie.
– aby włosy były silne, niezbędne jest dostarczanie optymalnej ilości białka wraz z pożywieniem. Niedobór białka może prowadzić do utraty włosów. Dobre źródło białka to: owoce morza, białe mięso drobiowe, mleko, ser, jogurty, fasola, soja, chude mięso wołowe.
– witamina C pomaga w dobrej absorbcji żelaza. Dlatego należy próbować włączyć do swojej diety zarówno produkty będące dobrym źródłem żelaza, jak i witaminy C (owoce cytrusowe, zielone warzywa liściaste, sałatki, pieczone ziemniaki, pomidory)
– kwasy tłuszczowe Omega-3 utrzymują włosy w zdrowiu i odgrywaja istotną rolę w zapobieganiu łamliwości włosów. Źródła kwasów tłuszczowych Omega-3 to przede wszystkim: tuńczyk, łosoś, makrela, nasiona lnu i orzechy włoskie.
– biotyna, która także stanowi niezbędny element w walce o zdrowe włosy. Źródła witaminy B to: drożdże piwne, soczewica, nasiona słonecznika, soi i orzechy włoskie.
– dla witalności włosów niezbędny jest cynk. Jego główne źródła to: ostrygi, chude mięso wołowe, masło orzechowe, nasiona dyni.
Kontroluj stres
Stres ma bezsprzecznie negatywny wpływ na cały organizm, a włosy nie stanowią tutaj wyjątku. Utrata włosów może być jednym z podstawowych sygnałów, że dawka stresu dla naszego organizmu jest za duża i nadszedł czas, aby to zmienić:
– przede wszystkim zapewnij odpowiednią dawkę snu. To pierwszy krok aby odzyskać zdrowie.
– ćwicz regularnie. To jedna z najbardziej znanych strategii redukcji stresu. Aktywność fizyczna poprawia krążenie, co ma zasadniczy wpływ na zdrowie skóry głowy.