Stan włosów wpływa na nasz wygląd. Poddajemy się zabiegom, które mają na celu ich pielęgnację oraz zachowanie właściwej budowy. Szybki cykl wzrostu w dużej mierze zależy od warunków środowiskowych i genetycznych. Bez względu na ich barwę czy długość stanowią element szeregu starań o to, by wyglądały zdrowo. Jednak by właściwe o nie dbać, warto dowiedzieć się, na czym polega cykl wzrostu, jak wygląda ich budowa, a także czym są mieszki włosowe.
Ludzki włos to w rzeczywistości zrogowaciały naskórek powstający z komórek gromadzonych w mieszku, w którego skład wchodzi keratyna – budulec wykazujący wysoką odporność na uszkodzenia. Ponadto wewnątrz mieszka znajduje się melanina odpowiedzialna za barwę. Na świecie wyróżnia się kilka podstawowych kolorów, jednak do najbardziej znanych należy blond, rudy, brązowy oraz czarny. Uzależniony jest od warunków genetycznych – osoby północy Europy mogą pochwalić się barwą blond, natomiast mieszkańcy Azji posiadają grube, czarne fryzury. Ten specyficzny naskórek znajduje się również w innych miejscach – jest nieco jaśniejszy i cieńszy, ale rośnie znacznie szybciej niż na głowie.
Proces wzrostu mieszka posiada swój właściwy cykl, który podzielony został na trzy fazy:
- anagen – to moment cyklu, w którym pojawia się nowy naskórek. Może wzrastać przez kilka kolejnych lat.
- katagen – w tym czasie naskórek obumiera, a niebawem w jego miejscu pojawia się nowy. Wyrasta dość szybko, bo w ciągu 2 tygodni.
- telogen – ostatni cykl wzrostu. Stary naskórek zostaje zastąpiony przez nowy. Proces ten może trwać kilka kolejnych miesięcy.
Każdy tego typu naskórek wyrasta z mieszka – wąskiej rurki znajdującej się wewnątrz skóry, pod którym znajdują się unerwione części ciała. To właśnie w tym miejscu rodzą się i gromadzą komórki odpowiedzialne za budowę naskórka. W trakcie cyklu w mieszkach komórki obumierają oraz szybko robią miejsce dla swoich następców, którzy przyczynią się do budowy kolejnego włosa.
Zaprezentowany cykl pokazuje, jak długą drogę musi przejść włos, by stać się elementem całości. A jak szybko rośnie? To zależy od stanu zdrowia oraz uwarunkowań środowiskowych. Z reguły jednak wydłuża się około 0,35 cm w ciągu dnia, co daje średnio 1 cm miesięcznie oraz 12 cm w ciągu roku. To niewiele, biorąc pod uwagę, jak często fryzura powinna być podcinana, by zachować ją w dobrym stanie. Końcówki bardzo szybko ulegają łamaniu, co jest szczególnie widoczne zwłaszcza przy przesuszonych, długich włosach.
Całe ciało pokryte jest dodatkowo owłosieniem, które chroni skórę przed otarciami oraz innymi urazami mechanicznymi. Występowanie uwarunkowane jest płciowo. Mężczyźni z reguły posiadają go więcej w okolicy klatki piersiowej, nóg oraz pachwin. Podobną funkcję pełnią brwi i rzęsy. Chronią oczy przed przedostaniem się zanieczyszczeń i potu do błon śluzowych. W ten sposób ciało broni się przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Wygolone lub podcięte szybko odrasta z kolejnym cyklu z komórek budulcowych gromadzących się w mieszkach.