Leczenie wypadania włosów

Istnieje wiele czynników powodujących wypadanie włosów. Jednym z najtrudniejszych i zarazem najważniejszym elementów leczenia jest znalezienie przyczyny ich wypadania. Lista przyczyn waha się od podstawowej pielęgnacji i stylu życia do uwarunkowań genetycznych. Skutkiem może być tymczasowe jak również długotrwałe wypadanie włosów. Aby dowiedzieć się dlaczego występują u nas tego typu objawy warto skonsultować się ze specjalistą trychologiem.

O chorobie

 

 

Dlaczego włosy wypadają? – Najczęstsze przyczyny to:

  • ciąża,
  • stres,
  • zbyt wiele silnych zabiegów fryzjerskich (farbowanie, trwała),
  • choroby i infekcje skóry głowy.

Prawidłowa diagnoza i szybkie działanie przynoszą poprawę w krótkim czasie. Stosowanie preparatów wzmacniających na bazie np.: placenty, komórek macierzystych, crexepilu wpływa na szybkie wyhamowanie wypadania i odrost włosów. Włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi należy regenerować preparatami na bazie hydrolizowanej keratyny, żelaza i jedwabiu. Wypadanie przewlekłe występuje w przypadkach łysienia androgenowego i telogenowego oraz chorób ogólnoustrojowych.

Dlaczego wypadanie włosów powinno być jak najszybciej zdiagnozowane? Ponieważ nieleczone, przewlekłe wypadanie włosów powoduje łysienie i nieodwracalną utratę włosów. Jest to problem w którym konieczne jest intensywniejsze leczenie. W przypadkach tego typu zalecane są zabiegi mezoterapii, stymulacji skóry oraz stosowanie preparatów o wysokim stężeniu składników tj.: cegaba, crexepil oraz palma sabałowa. Są to najbardziej aktywne z dostępnych na rynku czynniki o działaniu pobudzającym podział komórek budujących włos. Systematyczna ich aplikacja, zdrowy styl życia oraz suplementacja wyhamowują wypadanie oraz wpływają na polepszenie jakości włosów następowych.

Aż 5% kobiet poniżej 30 roku życia, a 60% w wieku powyżej 70, dotkniętych jest problemem nadmiernego wypadania włosów. Wiele kobiet zastanawiając się dlaczego wypadają im włosy, leczy się samodzielnie stosując polecane suplementy lub toniki wzmacniające – najczęściej bez efektu. Im szybciej zareagujemy i znajdziemy przyczynę i właściwą drogę leczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że uratujemy dużą część włosów przed wypadaniem i umożliwimy odrost nowych włókien.

Utrata włosów u kobiet ma zazwyczaj silne podłoże genetyczne, które może być dziedziczone z matki lub ojca. Androgenowy typ łysienia , może rozpocząć się już u nastolatków – im wcześniej się zacznie, tym bardziej włos jest ścieńczały.

U większości kobiet, łysienie nie objawia się zupełnie łysą skórą na koronie głowy, jak to zwykle bywa u mężczyzn. U kobiet występuje prześwit, ścieńczenie włosa. U mężczyzn i kobiet, włosy są zminiaturyzowane z powodu skróconego cyklu wzrostu włosów, gdzie cebulka pozostaje na głowie przez krótszy okres czasu. Te delikatne włosy, najczęściej nie osiągają długości większej niż kilka centymetrów.

Pierwszą oznaką utraty włosów, które większość kobiet zauważa to powiększenie przedziałka oraz zmniejszenie objętości włosów chwyconych w kucyk.

Jak kobiety radzą sobie z wypadaniem włosów? – oto wskazówki, które pomogą chronić włosy, zapobiec dalszej ich utracie i objętości.

Stosowanie preparatów wzmacniających na odpowiednio przygotowaną skórę – prawidłowo oczyszczona skóra jest gwarancją absorpcji później stosowanych płynów. Najskuteczniejsze substancje to: minoxidil, crexepil, palma sabałowa, komórki macierzyste oraz wyciąg z placenty.

Dlaczego wypadanie włosów nie zmniejsza się po stosowaniu tych preparatów? Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zauważalne wyniki zazwyczaj pojawiają się po trzech do czterech miesięcy, a produkt musi być stosowany raz lub dwa razy dziennie.

Konieczne jest skontrolowanie hormonów tj:

  • tarczyca,
  • estrogeny,
  • testosteron,
  • androgeny,
  • prolaktyna

W przypadkach zaburzeń hormonalnych włosy reagują nawet w krótkim czasie po wystąpieniu zaburzenia. Podczas badań z krwi należy skontrolować poziom pierwiastków: żelaza, potasu, chromu i magnezu – nawet delikatna anemia powoduje nagłe wypadanie włosów. W przypadkach zaburzeń hormonalnych czy pierwiastkowych, konieczne jest szybkie działanie farmakologiczne.

W niektórych przypadkach nieprawidłowości hormonalne, takie jak nadmiar męskich hormonów zwanych androgenami, mogą być odpowiedzialne za wypadanie włosów u kobiet. Jeśli wzór utraty włosów przypomina łysienie męskie, to przyczyną najprawdopodobniej jest nieprawidłowa praca gospodarki hormonalnej, którą wyregulować należy przyjmowaniem leków na receptę bazujących na spironolaktonie lub doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.

U mężczyzn, finasteryd – został zatwierdzony do leczenia łysienia związanego z androgenami. W wielu badaniach, finasteryd podawany był również kobietom natomiast nie jest on dopuszczony dla obydwu płci ponieważ przyjmowanie związku jest szkodliwe dla płodu płci męskiej. Badania są niestety ograniczone a skutków ubocznych bardzo wiele – dlatego przyjmowanie finasterydu uprzedzone być musi wieloma badaniami i konsultacjami.

Wypadanie włosów może być oznaką poważniejszego problemu – hiperandrogenizm, stan chorobowy charakteryzujący się nadmierną produkcję męskich hormonów zwanych androgenami, może powodować wypadanie włosów u kobiet. Hiperandrogenizm jajnika, znany również jako zespół policystycznych jajników, poza utratą włosów inne objawy to: otyłość, trądzik i nieregularne miesiączki , jest jedną z najczęstszych przyczyn bezpłodności.

Wiele z tych kobiet posiada zespół metaboliczny – połączenie stanów, w tym otyłości brzusznej i wysokiego ciśnienia krwi , które zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy, zawału serca i udaru mózgu.

Inne metody leczenia

Inną metodą leczenia jest przeszczep włosów, w którym mieszki włosowe przeszczepiane są ze zdrowego obszaru na ten zaatakowany łysieniem. Jest to skuteczna, trwała oraz przynosząca naturalny efekt metoda.

Świetna alternatywa to niechirurgiczne systemy zagęszczania włosów. Jest to metoda uzupełniania ubytków włosowych w partiach najbardziej tego wymagających, specjalnym, odpowiednio zaprojektowanym implantem. Podczas łysienia najbardziej przerzedzoną partią jest korona głowy – mocno widoczna i najtrudniejsza do zakamuflowania powierzchnia. Żadna z pasemkowych metod zagęszczania włosów, nie jest w stanie ukryć problemu. Hair System implant zakrywa szerokie przedziałki i eliminuje problem prześwitów, umożliwiając przy tym dowolną stylizację fryzury.

Nowością jest także grzebień laserowy. Jest to urządzenie do terapii światłem czerwonym, które poprawia krążenie i pobudza mieszek włosowy. Jest zatwierdzony tylko u mężczyzn (choć niektóre kobiety również go stosują). Z badań wynika, że 45% użytkowników zauważyło poprawę po ośmiu tygodniach i 90% po 16 tygodniach stosowania – włosy przestają wypadać, pojawia się zauważalny odrost.

Pielęgnacja włosów a łysienie – do mycia należy stosować szampony oczyszczające aby umożliwić dotlenienie skóry. Jeżeli podczas schorzenia nie występuje problem strukturalny z włóknami włosów, kobiety mogą kontynuować regularny schemat stylizacji włosów. Delikatna koloryzacja nie nasila problemu a wpłynąć może na polepszenie samopoczucia, które jest niezwykle istotne podczas każdego leczenia.

Pamiętajmy – prawidłowe określenie problemu i przyczyny jego powstawania umożliwi efektywne i sprawne leczenie.

 

TRYCHOLODZY LECZĄCY WYPADANIE WŁOSÓW:

Rezerwuj