Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate jest chorobą skóry, która wpływa na mieszki włosowe i charakteryzuje się utratą włosów w postaci ogniskowej lub całkowitej. Rzadko występuje przed ukończeniem 3 lat. Łysienie plackowate, z reguły nie jest związane z innymi zewnętrznych lub wewnętrznymi problemami zdrowotnymi. Często jest to łysienie dziedziczne. U wielu chorych stan ustępuje bez leczenia, bywa również, że utrata włosów jest stała.

O chorobie

Metody leczenia

Metodami przyspieszającymi odrost włosów jest stymulacja skóry, aplikacja odpowiednio dobranych do skóry preparatów oraz suplementacja organizmu.

Zastrzyki sterydowe

Wprowadzanie steroidów w skórę zakłóca reakcję immunologiczną mieszków. Może to umożliwić mieszkom włosowym funkcjonowanie oraz odrost. Zabieg może być stosowany przy kilku, małych i średnich ogniskach chorobowych, jest zbyt inwazyjny przy leczeniu łysienia plackowatego – całkowitego.

Suplementacja

Prawidłowo dobrana suplementacja wpływa pozytywnie na organizm. Jest działaniem wspomagającym przy leczeniu łysienia plackowatego. Aby najtrafniej dobrać suplementację, należy zbadać poziom pierwiastków i minerałów w organizmie – w tym celu zalecamy analizę pierwiastkową włosów. Nośnikiem w badaniu są bardziej miarodajne włosy (w przypadku ich braku – paznokcie) a nie krew. Analiza wskazuje na najwłaściwszą suplementację co za tym idzie doprowadzenie do równowagi pierwiastkowo-mineralnej w organizmie.

Indywidualne terapie trychologiczne połączone z mezoterapią mikroigłową

Dobrane po badaniu i konsultacji trychologicznej kuracje, polegają na pobudzaniu mieszków i intensywnej stymulacji skóry. Kuracja polega na aplikowaniu coraz bardziej intensywniejszych i bardziej stężonych preparatów, na bazie takich składników aktywnych jak:

  • komórki macierzyste,
  • cegaba,
  • crexepil,
  • palma sabałowa.

Kuracja jest tak dozowana, aby skóra nie przyzwyczaiła się do żadnego ze składników a wciąż intensywnie reagowała. Badania wskazują, że jest to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia łysienia plackowatego.

Płytsza forma mezoterapii polega na nakłuwaniu skóry specjalnym urządzenie – dermarollerem – wałeczek z odpowiedniej długości igiełkami. Nakłucia są delikatniejsze niż przy klasycznej mezoterapii. Zaletą jest, że Pacjenci wykonują zabieg częściej, bo nawet codziennie, we własnym domu.

Mezoterapia

Głębsza forma nakłuwania i ostrzykiwanie. Preparaty wstrzykiwane są bezpośrednio do mieszka, dzięki ominięciu warstwy rokgowej i łojowej naskórka. W skórę wstrzykuje się kocentraty bogate w: osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste, placentę, crexepil. Nakłucia pobudzają ukrwienie a preparat wchłania się głębiej.

Roztwór Minoxidil

Preparat najczęściej przepisywany przez dermatologów. Dzięki systematycznemu stosowaniu, pobudzić może zaatakowane łysieniem mieszki.

Peruki

Rozwiązanie dofinansowane jest przez fundusz NFZ – wymaga skierowania od lekarza specjalisty. Nie jest to rozwiązanie leczące problem, poprawia natomiast komfort i samopoczucie. Komfort psychiczny jest niezwykle istotny podczas kuracji leczniczych.

Inne możliwe zabiegi:

  • Światło ultrafioletowe w połączeniu z (PUVA) oraz fototerapia. Metody te wymaga wielu sesji, nie przynoszą dużej skuteczności.
  • Makijaż permanentny, uzupełniający brak brwi oraz okolice rzęs.

Poza metodami wyżej wymienionymi, osoba obciążona schorzeniem, powinna prowadzić zdrowy tryb życia oraz dietę. Każde działanie i odpowiednio dobrane leczenie, przybliża do odzyskania włosów.

TRYCHOLODZY LECZĄCY ŁYSIENIE PLACKOWATE:

Rezerwuj