Jest to schorzenie dotykające przede wszystkim niemowlaki w pierwszych tygodniach życia, jednak zdarza się, że ciemieniucha atakuje również starsze dzieci. Choroba polega na nadmiernym złuszczaniu się skóry (najczęściej głowy, lecz ogniska mogą występować także w okolicach nosa, brwi, uszu, szyi czy pachwin).
Najczęściej występujące objawy to:
- Łuszczące się, żółtawe grudki;
- Tłuste lub oleiste plamy na skórze, często pokryte białymi żółtymi płytkami.
Niektórzy eksperci wskazują również na występowanie takich objawów jak swędzenie i zaczerwienie, czy utrata włosów (po chorobie zawsze odrastają) – jednak są to bardzo rzadkie objawy.
Wśród przyczyn występowania ciemieniuchy wymienia się przede wszystkim przejściowe problemy z prawidłową pracą gruczołów łojowych. Może być to wywołane nadmierną obecnością hormonów matki w organizmie dziecka, lub też rozwojem grzybów na skórze dziecka(bardzo rzadko).
Przed przystąpieniem do leczenia ciemieniuchy należy pamiętać, że nie ma ona absolutnie nic wspólnego z nieodpowiednią higieną dziecka, dlatego nie ma powodu aby odczuwać wstyd podczas wizyty u specjalisty.
Leczenie choroby nie jest skomplikowane, lecz należy pamiętać o kilku rzeczach:
- Po pierwsze, nie ma uniwersalnego środka farmaceutycznego, przed podjęciem farmakoterapii należy skonsultować się ze specjalistą, który dobierze preparat odpowiedni dla naszego dziecka;
- Po drugie, leczenie ciemieniuchy należy rozpocząć już po zaobserwowaniu pierwszych objawów, gdyż gromadzące się na skórze łuski mogą z czasem stworzyć bardzo twardą i trudną do usunięcia skorupę;
- Po trzecie, należy regularnie powtarzać opisane poniżej zabiegi pielęgnacyjne, a w przypadku nieustąpienia choroby, skontaktować się z pediatrą;
- Po czwarte, należy unikać oliwki z oliwek, gdyż sprzyja ona rozwojowi grzybów, które mogą być jednym z czynników wywołujących chorobę.
Wszystkie mamy, które zaobserwowały u swojego malucha wyżej opisane objawy uspokajamy – łagodna ciemieniucha zwykle ustępuje bez zaawansowanego leczenia po kilku tygodniach. Skuteczną walkę z chorobą można wspomóc stosując:
- Nawilżanie skóry głowy olejkami na noc, a następnie dokładne mycie rano połączone z delikatnym masażem szczoteczką z miękkiego włosia – wykonywać 2 razy w tygodniu, aż skóra głowy Twojego dziecka zacznie wyglądać jaśniej;
- Łagodny szampon przeciwłupieżowy, jeśli inne leczenie ciemieniuchy nie przyniesie spodziewanych efektów.
Choroba może wrócić, nawet właściwie leczona, ponieważ gruczoły łojowe bywają nadaktywne nawet kilka miesięcy po urodzeniu.