Łysienie androgeniczne jest częstym zaburzeniem występującym u 40% dorosłych. Dla mężczyzn i kobiet z doświadczeniem utraty włosów jest to ogromny problem estetyczny. Ponadto mechanizmy zaangażowane w łysienie androgenowe mogą wpływać na zaburzenia zdrowotne, takie jak choroba wieńcowa serca i zespoły metaboliczne.
Genetyczny test na podatność na łysienie jest badaniem przesiewowym na wrażliwość na finasteryd. Wykonanie testu daje nam odpowiedź na trzy podstawowe pytania:
– jakie ryzyko łysienia występuje u badanej osoby
– jak efektywne będzie leczenie
– czy badany jest w grupie ryzyka rozrostu gruczołu krokowego
Farmakologicznie, łysienie androgenowe leczone jest finasterydem, który blokuje produkcję dihydrotestosteronu – hormonu wpływającego na wypadanie włosów. Dzięki przyjmowaniu finasterydu, występuje blokada produkcji enzymu 5-alfa reduktazy, który jest bezpośrednim czynnikiem zamiany testosteronu w dihydrotestosteron. Badania wykazują, że ponad 85% badanych zauważyło wyhamowanie łysienia, 65% poprawę i odrost.
Badanie to pomaga określić indywidualną wrażliwość androgenową i poziom reakcji na leki, takie jak finasteryd (Propecia i Proscar), które blokują produkcję androgenów zwanych DHT. Daje możliwość określenia prawdopodobieństwa skuteczności terapii finasterydem, pozwala na wybór najbardziej efektywnej metody leczenia.
Celem badania jest zidentyfikowanie łysienia jeszcze przed wystąpieniem intensywnych objawów, pozwalając tym na rozpoczęcie leczenia w momencie kiedy przynosi najlepsze efekty.