Łysienie plackowate jest chorobą skóry, która wpływa na mieszki włosowe i charakteryzuje się utratą włosów w postaci ogniskowej lub całkowitej. Rzadko występuje przed ukończeniem 3 lat. Łysienie plackowate, z reguły nie jest związane z innymi zewnętrznych lub wewnętrznymi problemami zdrowotnymi. Często jest to łysienie dziedziczne. U wielu chorych stan ustępuje bez leczenia, bywa również, że utrata włosów jest stała.
Metody leczenia
Metodami przyspieszającymi odrost włosów jest stymulacja skóry, aplikacja odpowiednio dobranych do skóry preparatów oraz suplementacja organizmu.
Zastrzyki sterydowe
Wprowadzanie steroidów w skórę zakłóca reakcję immunologiczną mieszków. Może to umożliwić mieszkom włosowym funkcjonowanie oraz odrost. Zabieg może być stosowany przy kilku, małych i średnich ogniskach chorobowych, jest zbyt inwazyjny przy leczeniu łysienia plackowatego – całkowitego.
Suplementacja
Prawidłowo dobrana suplementacja wpływa pozytywnie na organizm. Jest działaniem wspomagającym przy leczeniu łysienia plackowatego. Aby najtrafniej dobrać suplementację, należy zbadać poziom pierwiastków i minerałów w organizmie – w tym celu zalecamy analizę pierwiastkową włosów. Nośnikiem w badaniu są bardziej miarodajne włosy (w przypadku ich braku – paznokcie) a nie krew. Analiza wskazuje na najwłaściwszą suplementację co za tym idzie doprowadzenie do równowagi pierwiastkowo-mineralnej w organizmie.
Indywidualne terapie trychologiczne połączone z mezoterapią mikroigłową
Dobrane po badaniu i konsultacji trychologicznej kuracje, polegają na pobudzaniu mieszków i intensywnej stymulacji skóry. Kuracja polega na aplikowaniu coraz bardziej intensywniejszych i bardziej stężonych preparatów, na bazie takich składników aktywnych jak:
- komórki macierzyste,
- cegaba,
- crexepil,
- palma sabałowa.
Kuracja jest tak dozowana, aby skóra nie przyzwyczaiła się do żadnego ze składników a wciąż intensywnie reagowała. Badania wskazują, że jest to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia łysienia plackowatego.
Płytsza forma mezoterapii polega na nakłuwaniu skóry specjalnym urządzenie – dermarollerem – wałeczek z odpowiedniej długości igiełkami. Nakłucia są delikatniejsze niż przy klasycznej mezoterapii. Zaletą jest, że Pacjenci wykonują zabieg częściej, bo nawet codziennie, we własnym domu.
Mezoterapia
Głębsza forma nakłuwania i ostrzykiwanie. Preparaty wstrzykiwane są bezpośrednio do mieszka, dzięki ominięciu warstwy rokgowej i łojowej naskórka. W skórę wstrzykuje się kocentraty bogate w: osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste, placentę, crexepil. Nakłucia pobudzają ukrwienie a preparat wchłania się głębiej.
Roztwór Minoxidil
Preparat najczęściej przepisywany przez dermatologów. Dzięki systematycznemu stosowaniu, pobudzić może zaatakowane łysieniem mieszki.
Peruki
Rozwiązanie dofinansowane jest przez fundusz NFZ – wymaga skierowania od lekarza specjalisty. Nie jest to rozwiązanie leczące problem, poprawia natomiast komfort i samopoczucie. Komfort psychiczny jest niezwykle istotny podczas kuracji leczniczych.
Inne możliwe zabiegi:
- Światło ultrafioletowe w połączeniu z (PUVA) oraz fototerapia. Metody te wymaga wielu sesji, nie przynoszą dużej skuteczności.
- Makijaż permanentny, uzupełniający brak brwi oraz okolice rzęs.
Poza metodami wyżej wymienionymi, osoba obciążona schorzeniem, powinna prowadzić zdrowy tryb życia oraz dietę. Każde działanie i odpowiednio dobrane leczenie, przybliża do odzyskania włosów.