Zalegająca na skórze warstwa obłuszcza się w postaci grudek i zalega u nasady włosów. Nieleczony łupież tłusty może przerodzić się w łojotokowe zapalenie skóry głowy, czy łojotok.
Metody leczenia
Skuteczne leczenie łupieżu opiera się przede wszystkim na prawidłowym określeniu rozmiaru problemu i obszarów dotkniętych schorzeniem. Aby to sprawdzić niezbędne jest fizyczne badanie skóry głowy i włosów z zastosowaniem oprogramowania do przetwarzania obrazu wysokiej rozdzielczości i mikrokamery.
Dzięki temu można dostrzec wszystko, co nie jest widoczne gołym okiem, dokładnie ocenić stan skóry i zrozumieć gdzie tkwi źródło problemu. Na podstawie ustaleń badania, można opracować optymalną drogę leczenia. Preparaty stosowane w walce z tego typu problemem są najczęściej tworzone na bazie naturalnych ekstraktów roślinnych oraz składników seboregulujących, których udział jest niezastąpiony przy eliminacji objawów schorzenia.
Preparaty należy aplikować bezpośrednio na skórę głowy, zalecane są produkty takie jak szampon, tonik, lotion. Aby pozbyć się problemu poza szamponem przeciwłupieżowym należy stosować specjalny peeling do skóry głowy – systematycznie aplikowany złuszcza nadmiar zalegającej na skórze warstwy, zmiękcza ją i regeneruje. W przypadku intensywnego łupieżu należy po każdym myciu stosować przeciwłupieżowy lotion o działaniu bakteriobójczym. Co więcej, trzeba również zadbać o zmianę stosowanych preparatów co jakiś czas.
Z uwagi na fakt, że leczenie łupieżu trwa przez pewien okres czasu, ważne jest regularne monitorowanie efektów kuracji. Zbyt szybkie zaprzestanie terapii często grozi ponownym nawrotem choroby.
Aby zmniejszyć ryzyko łupieżu należy przede wszystkim:
- Ograniczać stres. Jest to niezbędne dla zdrowia włosów, niespokojny styl życia może być bezpośrednią przyczyną łupieżu lub też go nasilić.
- Ograniczać spraye do włosów, żele do układania i pianki. Mogą budować na włosach i skórze zalegającą warstwę i powodować podrażnienia.
- Stosować zdrową dietę. Zrównoważona dieta z włączeniem kluczowych składników odżywczych, wspomaga leczenie łupieżu. Składniki odżywcze, takie jak cynk, witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe pełnią ogromną rolę w zapobieganiu łupieżu.