Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna obejmująca obszary głowy i ciała, gdzie gruczoły łojowe są najbardziej aktywne. Schorzenie pojawia się najczęściej u osób wchodzących w wiek dorosły, ale może wystąpić u ludzi w każdym wieku. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Główne objawy to łuszczące się ogniska, zaczerwienienie skóry i uporczywy łupież. Łojotokowe zapalenie skóry nie wpływa na ogólny stan zdrowia, wywołuje natomiast nieestetyczny wygląd i nieprzyjemny zapach skóry.
Leczenie
Należy podkreślić, że nie jest schorzeniem zaraźliwym i nie jest oznaką złej higieny osobistej. Dokładna etiologia choroby nie jest znana, lecz uważa się, że dochodzi do niej jeśli występują zaburzenia oddziaływania pomiędzy łojem a drobnoustrojami występującymi w naturalnej ludzkiej florze bakteryjnej, bywa także schorzeniem genetycznym. Jeśli istnieje podstawowy problem natury medycznej, który predysponuje pacjenta do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry, należy jak najszybciej podjąć działania w kierunku minimalizacji jego działania.
Osoby, u których występują problemy z systemem odpornościowym, takie jak HIV, AIDS oraz osoby z chorobą Parkinsona, są bardziej narażone na łojotokowe zapalenie skóry. Również uporczywy stres może pogorszyć stan chorobowo zmienionej skóry.
Powszechnie znane zabiegi mające na celu eliminację objawów towarzyszących chorobie to zazwyczaj stosowanie szamponów przeciwgrzybiczych (dla owłosionych partii skóry) lub preparatów przeciwgrzybiczych zawierających w składzie ketokonazol. Substancja ta zabija mikroby grzybicze i stan skóry zazwyczaj wraca do normy. Jest to jednak związek intensywny, który stosować należy przez krótki okres czasu. Podczas konsultacji trychologicznej specjalista pomoże wybrać najbardziej skuteczne preparaty.
Kuracja początkowa trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Preparaty są skuteczne i łatwe w użyciu. Po kuracji początkowej zalecana jest kontrola w celu skontrolowania reakcji i skóry i najczęściej zmniejszenia częstotliwości stosowanych preparatów.
U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zachorowania zalecana jest także bardzo systematyczna higiena – codzienna kąpiel i mycie włosów, szczególnie u pacjentów o tłustej cerze.
Najbardziej skutecznym sposobem walki z problemem jest wykorzystanie trychologicznych możliwości leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy. Wśród nich znajduje się kompleks środków w postaci płynów, balsamów i masek przeciwgrzybiczych stworzonych na bazie kwasów owocowych i kwasu salicylowego.
Dodatkowe składniki takie jak cynk i fitoskładniki posiadają właściwości regulujące łojotok. Kompleksowe badanie skóry głowy umożliwi dobór odpowiedniej metody pielęgnacji.